Історія закладу освіти

Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді – профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямком діяльності якого є науково-технічний, що передбачає залучення вихованців до активної діяльності з набуття техніко-технологічних умінь та навичок, розширення наукового світогляду, підготовку до активної науково-дослідницької роботи та оволодіння практичними уміннями та навичками з технічних видів спорту, змістовного дозвілля.

Відлік історії технічної творчості юних техніків Чернігівщини почався у далекому 1933 році, коли в усій країні почали відкриватись різні типи закладів: дитячі клуби, дитячі технічні станції, дитячі стадіони, водні станції та басейни. В Чернігові створена обласна дитяча технічна і сільськогосподарська станція, де організована робота авіамодельного, електротехнічного та фотогуртків.

Ще у довоєнний період (1935р.) безхвоста модель літака, яку виготовив Борис Ривкін встановила Всеукраїнський рекорд. Із 4-х авіамоделістів того часу: Борис Ривкін – заслужений льотчик, генерал авіації, Герой Радянського Союзу; Анатолій Павленко – льотчик Великої Вітчизняної війни (воював на ІЛ-2); Григорій Порт – начальник парашутно-десантної служби авіаполку, з 1952 року по 1976 рік – директор обласної станції юних техніків.

Швидкі темпи цього руху перекреслила війна. Діти стали до верстатів замість батьків, які пішли на фронт. Юні техніки допомагали в автогаражах, ремонтували електромережі, радіофікували військові шпиталі. Знання, здобуті в гуртках, допомагали юнакам швидко опановувати військові спеціальності й сісти за кермо танків і штурвати літакі і воювати на фронті. Багато з них не повернулися живими до дому.

Після звільнення Чернігова від німецько-фашистських загарбників станція відновила свою роботу. У 50-ті роки народне господарство вимагало нових кадрів, втрачених за роки війни. Широкого розмаху набуло моделювання автомобілів, кораблів. На той час особливе значення мали спеціалізовані гуртки: трактористів, водіїв, електромонтерів, слюсарів і ін.

Постановою Ради Міністрів Союзу РСР від 30 квітня 1952 року № 2140 і рішенням Виконавчого комітету Чернігівської обласної Ради депутатів трудящих від 13 червня 1952 року № 1016 – обласну дитячу технічну станцію перейменовано з 01 липня 1952 року в Чернігівську обласну станцію юних техніків. Працюють авіамодельний, судномодельний, радіоконструкторський, столярний, автотракторний та фотогуртки.Уся діяльність СЮТ висвітлена на сторінках газет „Юний ленінець” та „Комсомолець Чернігівщини”. 1954 рік - юні техніки Чернігова, члени автотракторного та фотогуртків, стали постійними учасниками Всесоюзної сільськогосподарської виставки та були відзначені свідоцтвами та почесними грамотами.

1962 рік - на обласній станції юних техніків працювало 19 гуртків, в них навчалось 295 учнів.

В 1962 році на станції відкрився конструкторський гурток (керівник – Євдокименко І.П., викладач педінституту), який займався малою механізацією сільського господарства та бджільництва.

З 1964 по 1990 рік – гурток постійний учасник ВДНГ СРСР „Пасічний візок – підйомник”, „Універсальний пасічний стенд”, „Установка для розпечатування сотів”, „Автоматична поїлка для бджіл” – це лише невеликий перелік робіт, за які члени конструкторського гуртка та його керівник нагороджувались золотими, срібними медалями ВДНГ СРСР.

В 1964 році Чернігівська обласна станція юних техніків нагороджена Грамотою Верховної Ради УРСР за успіхи в роботі.

З 1966 року в області почав розвиватися автомобільний спорт (картинг).Автотракторний гурток, яким з 1952 року керував Новицький Петро Євгенович, перетворився на гурток картингістів, і в 1967 році в Чернігові провели перші республіканські змагання школярів з картингу.

З метою популяризації технічної творчості проводились обласні та республіканські змагання із спортивно-технічного моделювання. Оновилася і стала постійно діючою обласна виставка технічної творчості.

Космічна Ера сприяла бурхливому розвитку мережі ракетно-космічних гуртків. Юні техніки крокували разом з прискоренням науково-технічного прогресу. Вихованці звітували виставками технічної творчості, працювали над створенням штучного інтелекту, моделювали автомобілі, кораблі.

Новий час спонукав до спрямування діяльності позашкільних навчальних закладів на пошук і підтримку юних талантів, інтелектуально обдарованої молоді, на проведення комплексних досліджень у сфері позашкільної освіти, вивчення освітніх потреб, потреб ринку праці, задоволення професійних спрямувань особистості, забезпечення безперервної освіти.

Наказом управління освіти Чернігівської державної адміністрації від 10.09.1992р. № 60 обласну станцію юних техніків перейменовано в Чернігівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді, який став організаційно-методичною базою науково-технічної творчості для районних та міських центрів (станцій) юних техніків.

Реалізовуючи державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, організаційні, освітні та виховні засади, у своїй діяльності центр керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про позашкільну світу“, “Про охорону дитинства”, Конвенцією про права дитини, Положенням про позашкільний навчальний заклад, Програмою розвитку позашкільних навчальних закладів до2014 року та іншими нормативно-правовими документами з питань позашкільної освіти.

Відповідно до поставлених завдань Центр координує інформаційно-методичну та організаційно-масову роботу позашкільних навчальних закладів науково-технічного напрямку області.

Схема координації діяльності позашкільних закладів Чернігівської області науково-технічного та художньо – технічного напрямку

/Files/images/oformlennya_saytu/1.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 2616